Що таке «зелений тариф»?

“Зелений тариф” – це спеціальні фінансові умови, що дозволяють приватним домогосподарствам не тільки споживати, але й продавати вироблену домашніми сонячними електростанціями електроенергію в електромережу загального користування.

При цьому, ціна, за якою домогосподарства можуть продавати електроенергію, більш ніж в 3 рази перевищує ціну, за якою вони її купують для своїх потреб – 4,25 грн/кВт⋅г (продаж) проти 1,68 грн/кВт⋅г (купівля).

Це дуже вигідно, проте, існує одне обмеження – до “зеленого тарифу” не можна підключити домашню сонячну електростанцію потужністю більш ніж 30кВт.

Сонячні електростанції:
для приватних домогосподарств в 2020 році:  0,163 €/кВт

Геотермальна енергія: 15,0 €ct /кВт*год
Вітрові електростанції: 10,2 €ct /кВт* год
Гідроелектростанції: 17,5, 14,0 і 10,5 €ct /кВт*год для мікро- , міні- та малих ГЕС відповідно)

Зелений тариф – економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Застосування зеленого тарифу зазвичай включає використання наступних інструментів:

Гарантований доступ до енергомережі

Довгострокові контракти на придбання електроенергії

Встановлення відносно високих закупівельних цін

Регіональні або національні енергопостачальники зазвичай зобов’язані купувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. У багатьох країнах гарантується придбання електроенергії, що отримується з поновлюваних джерел енергії в рамках довгострокових (15-25 років) контрактів.

Як встановити сонячну електростанцію за “Зеленим тарифом” ?

Побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, величина встановленої потужності якої не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, та має право продавати енергопостачальнику таку енергію за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії приватним домогосподарством.

Не потрібні ліцензія, не потрібно виконувати вимоги відносно «місцевої складової», встановити власну електростанцію і продавати електроенергію за «зеленим» тарифом може любий споживач електроенергії. Порядок продажу та обліку такої електроенергії,  а також розрахунків за неї затверджується національною комісією, що здійснює державне регулювання  у сфері енергетики.

Етапи впровадження проекту на “Зеленому тарифі”

 • Погодження

  Погодження з місцевим РЕМ виділеної потужності на будинок

 • Поставка

  Поставка та встановлення обладнання

 • Написання заявки

  Повідомлення енергопостачальній компанії та підготування схеми підключення генеруючої установки з використанням мережевого інвертора

 • Узгодження з енергопостачальником

  Узгодження з енергопостачальником схеми підключення та укладання договору на улашування вузлу обліку* , отримання рахунку на оплату цих послуг по улаштуванню автоматизованого обліку

 • Активація автоматизованного обліку

  Протягом 5-ти днів з моменту оплати послуг енергопостачальник має привести систему автоматизованного обліку в активний стан для можливості обліку виробленої та спожитої електроенергії

 • Угода купівлі - продажу електроенергії

  Між енергпостачальником та власником домогосподарства укладається додаткова угода купівлі – продажу електроенергії

Вимоги до місця встановлення сонячних батарей

 • Площа даху

  Площа даху та/або фасаду має бути достатня для розміщення сонячних батарей загальною потужністю до 30кВт

 • Орієнтація

  Орієнтація поля сонячних батарей на південь, як виняток: схід-захід або пд.схід-пд.захід

 • Kут нахилу

  Kут нахилу фотомодулів;

 • Xарактеристики покрівлі

  Xарактеристики покрівлі достатні для додаткових вагових навантажень.

 • Відсутність затіняучих споруд

  Відсутність будівель, споруд, дерев та інших предметів, які б затіняли сонячні батареї.

Лічильник для Зеленого тарифу

Для обліку виробленої електрики приватними станціями використовується двонаправлений лічильник активної електричної енергії, що обліковує обсяги відпущеної в електричну мережу та отриману з електричної мережі електричну енергію, а також (додатково) сальдо між ними.

Можливе використання двох однонаправлених лічильників із стопорами зворотного ходу, що обліковують окремо обсяги відпущеної в електричну мережу та отриманої з електричної мережі електричної енергії приватним домогосподарством за календарний місяць.

Орієнтовний розрахунок економічної ефективності проекту з впровадження мережевої сонячної електростанції

Одними з найбільш перспективних чи економічно вигідних є проекти енергопостачання, впроваджені з використанням «зеленого» тарифу.  В цих проектах електроенергія, вироблена  електростанціями з використанням сонячних батарей, вітрогенераторів, гідростанцій, приймається загальною мережею і оплачується оптовим ринком електроенергії за «зеленим» тарифом.


Продуктивність фотоелектричної станції потужністю 10 кВт в рік, кВт-год** – 14000


Продуктивність фотоелектричної станції потужністю 20 кВт в рік, кВт-год** – 28000


Продуктивність фотоелектричної станції потужністю 30 кВт в рік, кВт-год** – 42000


Зелений тариф з початку 2020 року, 0.163 € за кВт


Вартість обладнання мережевої фотоелектричної станції для приватного домогосподарства*, потужністю 10 кВт – від 6000€


*Розрахунок проведений по данних ресурсу європейської спільноти Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS-CMSAF).
** В складі обладнання передбачено: 40 фотоелектричних модулів по 250Вт, інвертори, система кріплень, супутні комплектуючі та матеріали. Вартість комплекту уточнюється на момент поставки.
В розрахунку наведені дані з урахуванням рівня сонячної інсоляції для умов України.

До кінця 2029 року власники приватних дахових  електростанцій гарантовано не тільки повернуть інвестиції, а і отримають суттєві прибутки.